Naar inhoud

Klein en Groot schietveld

<--->TEKST GOED<---> In het kamp van Brasschaat begon het leger in 1838 met jaarlijkse schietoefeningen. De gepachte gronden werden in 1851 gekocht door de Belgische Staat. Later breidt het kamp uit met een schietveld (Klein Schietveld) om over grote afstanden te vuren. Met de opkomst van nieuw types van kanonnen kan men veel sneller en juister vuren en de Belgische Staat kocht in 1878 een groter stuk aangrenzende grond, wat we nu kennen als het Groot Schietveld. Vanaf 1894 vinden hier alle artillerie oefeningen plaats. Vanaf 1910 wordt het Klein Schietveld gebruikt voor de paardenaankoopdienst van het Belgisch leger en de vliegschool voor piloten. Het Klein (900ha) en Groot Schietveld (1200ha) zijn eigendom van de militaire overheid. Het Groot Schietveld is zo goed als enkel toegankelijk voor de militairen van het Kamp van Brasschaat, die er nog op bepaalde tijdstippen schietoefeningen houden. Zo is er een unieke schietstand in en op het water. Als de slagbomen open staan van de eerste en tweede transversaal, dan is deze weg toegankelijk voor het publiek. Dagelijks controleert men op de aanwezigheid van niet ontplofte munitie en springstoffen. Een klein deel van het Klein Schietveld is wel toegankelijk voor het publiek waardoor het enorm in trek is bij wandelaars, fietsers en dierenliefhebbers. Via infoborden kan men zien welke gebieden bereikbaar zijn. Quads en crossmotoren zijn verboden op het Schietveld.

Zowel beide Schietvelden hebben een open heidevlakte met talrijke grote- en kleine vennen afwisselend met dichte bosrijke gebieden. Het Groot Schietveld behoort tot één van Europa's meest waardevolle heidegebieden. De biodiversiteit van fauna en flora is hier enorm hoog. Zo komen er 28 verschillende soorten dagvlinders voor. Ook voor de adder is dit een geliefkoosde huisvesting, geschat wordt dat er tussen de 5.000-10.000 adders hier leven.

Natuurbrand thermometer
Ook bevinden zich in het Groot en Klein Schietveld in Brasschaat brandgevoelige gebieden. De gemeente Brasschaat heeft samen met de randgemeenten heeft een bijzonder nood- en interventieplan (BNIP) Bos en Heide opgesteld.
Belangrijk is het sensibiliseren van de bewoners. In sommige periodes is het brandgevaar groter dan in andere periodes.
Het brandrisico in natuurgebieden wordt dagelijks berekend en gemeten aan de hand van de meteorologische toestand. Afhankelijk van het brandrisico zijn de alarmeringsfases afgesproken met de verschillende hulpdiensten: groen, geel, oranje en rood.

Natuurbrand thermometer

Groen, weinig gevaar: Als er brand uitbreekt, rukt de brandweer uit op normale sterkte.

Geel, gevaar: Beheerders en brandweer zijn extra waakzaam. De brandtoren op het Groot Schietveld wordt bemand.

Oranje, hoog gevaar: Als er een brand uitbreekt, rukt de brandweer versterkt uit. Er wordt meer materieel en mankracht ingezet. De brandtoren van het Groot Schietveld wordt elke dag bemand.

Rood, acuut gevaar: De toegang tot het gebied wordt afgeraden. Als er een brand uitbreekt, rukt de brandweer meteen uit met groot materieel. Er wordt ook extra materieel en mankracht ingezet. De brandtoren van het Groot Schietveld wordt elke dag bemand.